Nilfisk vysávače
- Mokrosuché vysávanie
- Suché vysávanie
- Bezpečnostné vysávače - Trieda M,H,AZBEST a Zóna Z22
- Špeciálne vysávače
- Suché vysávanie - Priemyselné
- Samoobslužné vysávače
- Batériové vysávače
- Mokré vysávanie
Najpredávanejšie
Nilfisk Buddy II 18 Premium Car Cleaner 128390151
Nilfisk MULTI II 22 T Premium Home Edition mokro suchý vysávač 128390153
Nilfisk AERO 26-W2H PC 107420055 - Bezpečnostný vysávač triedy H
Nilfisk AERO 26-2H PC 107420051 - Bezpečnostný vysávač triedy H
Nilfisk AERO 21-0H PC 107420062 - Bezpečnostný vysávač triedy H
Nilfisk AERO 26-W2M PC 107420047 - Bezpečnostný vysávač triedy "M"
Pri výbere vhodného vysávača by ste sa mali zamerať hlavne na tieto parametre.
-
Typ
-
Výkon
-
Mokré alebo suché vysávanie
-
Vreckový alebo cyklónový
-
Objem vrecka
-
Dĺžka elektrického kábla
-
Hlučnosť
-
Hmotnosť
1. Typ vysávača
Pri výbere správneho typu vysávača je potrebné zohľadniť aká je Vaša domácnosť. Pokiaľ je Vaša dlážka bez kobercov a chcete vysávať iba prach namiesto zametania, tak Vám bude stačiť klasický, alebo ručný vysávač. V opačnom prípade, keď máte v celom byte koberce, je dobré porozmýšľať nad výkonným vysávačom, alebo nad multifunkčným vysávačom, ktorý dokáže koberce aj prať. Ak ste troška náročnejší, môžete si zaobstarať automatický vysávač, ktorý bude upratovať namiesto Vás.
V dnešnej dobe nie je toľko času na domáce práce ako kedysi, keď muž živil svoju rodinu a žena zostávala doma s deťmi. Trendom súčasnej doby sa preto stali automatické vysávače, ktoré vysávajú samé. Ušetria tak čas ich majiteľa. Pre členitú domácnosť s kobercami ktoré majú vysoké chlpy je lepším riešením klasický, či multifunkčný vysávač. Ich nevýhodou je, že majú väčšiu hmotnosť. Ručné vysávače sa ujali pri rýchlom upratovaní napr. chlpov po domácich miláčikoch, alebo omrviniek v kuchyni… Ak potrebujete vysávať auto, sedačky, alebo iný nábytok, odporúčame Vám zvoliť si radšej multifunkčný.
Ručné vysávače
Tieto vysávače nie sú určené na vysávanie veľkých plôch. Sú ľahké a pohotové, ale majú v porovnaní s ostatnými typmi menší výkon. Malé ručné vysávače sú obvykle akumulátorové. Ocenia si ich hlavne precízne gazdinky v obývačke, detskej izbe, ale predovšetkým v kuchyni. S takýmto vysávačom sa dajú ľahko povysávať aj koberčeky v aute.
Multifunkčné vysávače
Takýto typ vysávača je výborným pomocníkom či už v domácnosti, alebo garáži. Dokáže vysávať suché aj mokré nečistoty, napr. rozliatu vodu. Keďže multifunkčný vysávač umožňuje suché aj mokré vysávanie, dokonca aj šampónovanie, môžete ho okrem čistenia podláh a kobercov použiť aj pri upratovaní autosedačiek, sedačiek a pod.
2. Výkon vysávača
Keď chcete zistiť skutočný výkon vybratého vysávača, musíte sa sústrediť na parameter ,, sací výkon“. Pojem príkon udáva iba príkon motora. Čistý sací výkon je iba 1/5- 1/3 príkonu. Príkon vysávačov sa pohybuje okolo 1 500 W a vyššie. Vyšší príkon znamená vyššiu spotrebu elektrickej energie. Vyrábajú sa aj také vysávače, ktoré majú nižší príkon a ponúkajú pri tom dobrý sací výkon. Takéto vysávače Vám ušetria peniaze za energie. Väčšina vysávačov má plynulú reguláciu sacieho výkonu a môžete si tak nastaviť optimálny výkon k vysávanému povrchu dlážky.
3. Suché alebo mokré vysávanie?
Mokré vysávanie ponúka možnosť umytia podlahy, či prania kobercov. Takéto vysávače patria do vyššej cenovej kategórie, ako klasické so suchým vysávaním. Údržba a obsluha takéhoto vysávača je však náročnejšia a drahšia, ako vysávača, ktorý neponúka možnosť mokrého vysávania. Je dobré, pokiaľ sa pred kúpou takéhoto produktu vopred informujete o spôsobe údržby a cenách vhodných filtrov.
4. Vreckový, alebo cyklónový vysávač?
Okrem vreckových vysávačov sa už vyrábajú aj takzvané cyklónové. Tieto produkty disponujú vyberateľným zásobníkom. Sú určené na vysávanie hrubých nečistôt. V opačnom prípade budete nútený opakovane čistiť filter.
Vysávače s vreckom
Tieto vysávače sú charakteristické vysokým výkonom a spravidla kvalitnejšie zachytávajú nečistoty. V kombinácii s kvalitnými filtrami (HEPA filtrami- čím vyššia trieda, tým vyšší stupeň ochrany zachytenia prachových nečistôt) sú vhodné aj pre alergikov.
Cyklónové vysávače (bez vrecka)
Tieto vysávače sú bežne vybavené HEPA filtrami /väčšinou umývateľnými/, ktoré chránia úniku prachových častí. Keďže majú namiesto vrecka, zabudovaný vymeniteľný zásobník, nemusíte investovať do nákupu nových vreciek. Ako sme už vyššie spomenuli, takéto vysávače nie sú do klasických domácností tým najlepším riešením. Odporučili by sme ich skôr do dielní a takých priestorov, kde je veľa hrubej nečistoty.
HEPA filter (High Efficiency Particularte Air)- je obecne najdokonalejší filter pre filtrovanie vzduchu. Čím vyšší stupeň /trieda/, tým dokonalejšia filtrácia. Znamená to, že HEPA 14 je novší a dokonalejší ako HEPA10-13. Pri využívaní vo vysávačoch je už zabehnutým štandardom. Tento filter je vo väčšine prípadov posledná časť, ktorou prechádza vzduch vo vysávači pred tým, ako ho opustí. Filtre sa odporúčajú meniť 1-2krát za rok. Záleží na intenzite používania vysávača.
5. Objem prachového vrecka
Pri výbere vhodnej veľkosti vrecka by ste sa mali riadiť veľkosťou Vášho bytu, prípadne domu. Objem vrecka teda závisí od veľkosti plochy, ktorú chcete vysávať:
-
Na plochu do 50m² by malo stačiť vrecko s objemom 2l- 2,5l.
-
Na plochu do 150m² sú vhodné vrecká s objemom 3- 4litre
-
Na plochu väčšiu ako 150m² budete potrebovať najmenej 4litrové vrecká
6. Dĺžka elektrického kábla
Pre používanie vysávača je tento parameter veľmi dôležitý. Pohybuje sa od 6 do 15m. Menšie a lacnejšie vysávače majú 5 až 8m káble. Viacúčelové ponúkajú aj spomínané 15metrové. Keď chcete zistiť, aký je skutočný dosah vysávača pri upratovaní, musíte si ešte pripočítať dĺžku hadice a trubice vybratého produktu.
7. Hlučnosť vysávača
Pokiaľ Vám pri vysávaní záleží na komforte Vašich susedov, mali by ste sa zamyslieť aj nad touto vlastnosťou. Lacnejšie vysávače sú spravidla hlasnejšie.
8. Hmotnosť vysávača
Hmotnosť vysávača závisí od jeho veľkosti, prevedenia a výkonu motora. Nižšia hmotnosť znamená vyššie pohodlie pri premiestňovaní, napr. prenášaní na iné poschodie. Vyššia hmotnosť môže pri týchto úkonoch spôsobovať problémy. Ťažké vysávače nie sú vhodné ani pre vekovo starších užívateľov. Seniorom by sme odporúčali vybrať si menší vysávač s vymeniteľným vreckom, alebo ľahký ručný ( tyčový) vysávač s dlhou rúčkou.